Microchip PIC18F87K90-E/PT technical specifications.
| Package/Case | TQFP |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 64MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 64MHz |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Memory Size | 128KB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |