Microchip PIC18F87K90T-I/PT technical specifications.
| Package/Case | TQFP |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Height | 1.05mm |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART, LIN |
| Length | 12mm |
| Max Frequency | 64MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 128KB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Number of ADC Channels | 24 |
| Number of I/Os | 69 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of Programmable I/O | 69 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 11 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 4KB |
| RoHS Compliant | Yes |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 12mm |