
8-bit Flash microcontroller featuring an 8b data bus width and a maximum operating frequency of 48MHz. This surface mount device offers 16KB of FLASH memory and 768B of RAM, with 23 programmable I/O pins. Integrated peripherals include RS-232, USB, USART, UART interfaces, Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, and a watchdog timer. Operates within a supply voltage range of 2V to 5.5V and a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip PIC18LF2450-I/ML datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 48us |
| Package/Case | QFN |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 48MHz |
| Interface | RS-232, USB, USART, UART |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 48MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 16KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 23 |
| Number of Programmable I/O | 23 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | Internal |
| Package Quantity | 61 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, HLVD |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 768B |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Watchdog Timer | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip PIC18LF2450-I/ML to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
