Microchip PIC18LF4455-I/P technical specifications.
| Access Time | 48us |
| Package/Case | PDIP |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Density | 24KB |
| Frequency | 48MHz |
| Interface | I2C, SPI, USB, UART, USART |
| Max Frequency | 48MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 24KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 35 |
| Number of Programmable I/O | 35 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Oscillator Type | Internal |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, HLVD |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 2KB |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PIC® 18F |