Microchip PIC18LF45K22-I/PT technical specifications.
| Address Bus Width | 8b |
| Package/Case | TQFP |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 64MHz |
| Height | 0.041inch |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.393inch |
| Max Frequency | 64MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 32KB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Number of ADC Channels | 30 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 35 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Number of PWM Channels | 14 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 7 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Tray |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, HLVD, I2C |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 1.5KB |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PIC® XLP™ 18K |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 0.394inch |