Microchip PIC24FJ32GA002-I/SS technical specifications.
| Package/Case | SSOP |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 16b |
| Frequency | 32MHz |
| Height | 1.85mm |
| Interface | I2C, SPI, IrDA, UART, USART |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.5mm |
| Max Frequency | 32MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 32KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 10 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of I/Os | 21 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of Programmable I/O | 21 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Oscillator Type | Internal |
| Package Quantity | 47 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, LVD, I2C |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 8KB |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PIC® 24F |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 5.6mm |