The PLAD15KP11CAE3 is a single bi-directional protection diode from Microchip. It has a maximum reverse stand-off voltage of 11V and a maximum reverse leakage current of 10uA. The diode can handle a maximum peak pulse current of 822mA and a peak pulse power dissipation of 15000W. It is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature range of -55°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip PLAD15KP11CAE3 technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 11V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10uA |
| Maximum Clamping Voltage | 18.2V |
| Maximum Peak Pulse Current | 822A |
| Minimum Breakdown Voltage | 12.2V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 15000W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |