The PLAD15KP11CAE3/TR13 is a single bi-directional power protection IC with a maximum reverse stand-off voltage of 11V and a maximum reverse leakage current of 10mA. It has a maximum clamping voltage of 18.2V and a maximum peak pulse current of 822A. The device is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature range of -55°C to 150°C. The PLAD package family is used for this component, which is made of plastic and has a seated plane height of 3.3mm maximum.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip PLAD15KP11CAE3/TR13 technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 11V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10uA |
| Maximum Clamping Voltage | 18.2V |
| Maximum Peak Pulse Current | 822A |
| Minimum Breakdown Voltage | 12.2V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 15000W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |