The PLAD15KP12CAE3/TR13 is a single transient voltage suppressor with a maximum reverse stand-off voltage of 12V and a maximum peak pulse current of 753A. It has a maximum clamping voltage of 19.9V and a peak pulse power dissipation of 15000W. The device is suitable for surface mount applications and has a minimum operating temperature of -55°C and a maximum operating temperature of 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip PLAD15KP12CAE3/TR13 technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 12V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10uA |
| Maximum Clamping Voltage | 19.9V |
| Maximum Peak Pulse Current | 753A |
| Minimum Breakdown Voltage | 13.3V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 15000W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |