The PLAD15KP13CAE3 is a single bi-directional protection diode from Microchip. It has a maximum reverse stand-off voltage of 13V and a maximum peak pulse current of 696mA. The diode is rated for a peak pulse power dissipation of 15000W and operates over a temperature range of -55 to 150C. It is packaged in a PLAD-12.57x12.57mm surface mount package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip PLAD15KP13CAE3 technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 13V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10uA |
| Maximum Clamping Voltage | 21.5V |
| Maximum Peak Pulse Current | 696A |
| Minimum Breakdown Voltage | 14.4V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 15000W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |