The PLAD15KP150CAE3/TR13 is a single-element, bi-directional diode with a maximum reverse stand-off voltage of 150V and a maximum reverse leakage current of 10mA. It is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature range of -55°C to 150°C. The diode has a peak pulse power dissipation of 15000W and a minimum breakdown voltage of 167V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip PLAD15KP150CAE3/TR13 technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 150V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10uA |
| Maximum Clamping Voltage | 243V |
| Maximum Peak Pulse Current | 65A |
| Minimum Breakdown Voltage | 167V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 15000W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |