The PLAD15KP160AE3 is a single uni-directional diode from Microchip, featuring a maximum reverse stand-off voltage of 160V and a maximum reverse leakage current of 10A. It has a maximum clamping voltage of 259V and a maximum peak pulse current of 65A. The device is designed to operate over a temperature range of -55°C to 150°C and is suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip PLAD15KP160AE3 technical specifications.
| Package Family Name | PLAD |
| Package/Case | PLAD |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 12.57 |
| Package Width (mm) | 12.57 |
| Package Height (mm) | 3.3(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 3.3(Max) |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 160V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10uA |
| Maximum Clamping Voltage | 259V |
| Maximum Peak Pulse Current | 65A |
| Minimum Breakdown Voltage | 178V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 15000W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |