The PLAD15KP160AE3/TR13 is a single uni-directional diode from Microchip. It features a maximum reverse stand-off voltage of 160V and a maximum reverse leakage current of 10mA. The device is packaged in a PLAD package and is rated for operation over a temperature range of -55 to 150°C. The PLAD package has a seated plane height of 3.3mm and is made of plastic. The diode is suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip PLAD15KP160AE3/TR13 technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 160V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10uA |
| Maximum Clamping Voltage | 259V |
| Maximum Peak Pulse Current | 65A |
| Minimum Breakdown Voltage | 178V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 15000W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |