Microchip PLAD15KP16CAE3 technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 16V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10uA |
| Maximum Clamping Voltage | 26V |
| Maximum Peak Pulse Current | 576A |
| Minimum Breakdown Voltage | 17.8V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 15000W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |