The PLAD15KP18CAE3 is a single bi-directional diode with a maximum reverse stand-off voltage of 18V and a maximum reverse leakage current of 10mA. It can handle a maximum clamping voltage of 29.2V and a peak pulse power dissipation of 15000mW. The diode is designed for surface mount applications and operates over a temperature range of -55 to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip PLAD15KP18CAE3 technical specifications.
| Package Family Name | PLAD |
| Package/Case | PLAD |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 12.57 |
| Package Width (mm) | 12.57 |
| Package Height (mm) | 3.3(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 3.3(Max) |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 18V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10uA |
| Maximum Clamping Voltage | 29.2V |
| Maximum Peak Pulse Current | 516A |
| Minimum Breakdown Voltage | 20V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 15000W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |