The PLAD15KP18CAE3/TR13 is a bi-directional single power protection IC from Microchip. It has a maximum reverse stand-off voltage of 18V and a maximum reverse leakage current of 10mA. The device can withstand a peak pulse power dissipation of 15000W. It operates over a temperature range of -55°C to 150°C. The PLAD package is a surface mount type with a seated plane height of 3.3mm maximum.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip PLAD15KP18CAE3/TR13 technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 18V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10uA |
| Maximum Clamping Voltage | 29.2V |
| Maximum Peak Pulse Current | 516A |
| Minimum Breakdown Voltage | 20V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 15000W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |