The PLAD15KP24CAE3 is a single bi-directional diode from Microchip with a maximum reverse stand-off voltage of 24V and a maximum reverse leakage current of 10mA. It has a maximum clamping voltage of 38.9V and a maximum peak pulse current of 384A. The diode is available in a 2-pin PLAD package with a seated plane height of 3.3mm and a maximum operating temperature range of -55 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip PLAD15KP24CAE3 technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 24V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10uA |
| Maximum Clamping Voltage | 38.9V |
| Maximum Peak Pulse Current | 384A |
| Minimum Breakdown Voltage | 26.7V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 15000W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |