The PLAD15KP24CAE3/TR13 is a single bi-directional diode with a maximum reverse stand-off voltage of 24V and a maximum reverse leakage current of 10uA. It has a maximum clamping voltage of 38.9V and a maximum peak pulse current of 384A. The diode's minimum breakdown voltage is 26.7V and its peak pulse power dissipation is 15000W. It operates over a temperature range of -55°C to 150°C and is suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip PLAD15KP24CAE3/TR13 technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 24V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10uA |
| Maximum Clamping Voltage | 38.9V |
| Maximum Peak Pulse Current | 384A |
| Minimum Breakdown Voltage | 26.7V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 15000W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |