The PLAD15KP28CAE3/TR13 is a 2-pin bi-directional protection diode from Microchip. It features a maximum reverse stand-off voltage of 28V and a maximum reverse leakage current of 10uA. The device can withstand a maximum clamping voltage of 45.5V and a maximum peak pulse current of 330mA. It has a peak pulse power dissipation of 15000W and operates over a temperature range of -55C to 150C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip PLAD15KP28CAE3/TR13 technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 28V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10uA |
| Maximum Clamping Voltage | 45.5V |
| Maximum Peak Pulse Current | 330A |
| Minimum Breakdown Voltage | 31.1V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 15000W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |