Microchip PLAD15KP8.5AE3/TR13 technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 8.5V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 150uA |
| Maximum Clamping Voltage | 14.4V |
| Maximum Peak Pulse Current | 1041A |
| Minimum Breakdown Voltage | 9.44V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 15000W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |