The SA16C/TR8 is a bi-directional diode with a maximum reverse stand-off voltage of 16V and a maximum reverse leakage current of 1uA. It has a peak pulse power dissipation of 500W and operates over a temperature range of -55C to 175C. The diode is packaged in a DO-41 axial lead package with a through hole mounting style.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip SA16C/TR8 technical specifications.
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DO-204-AL |
| Package/Case | DO-41 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 5.21(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 2.72(Max) |
| Package Diameter (mm) | 2.72(Max) |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | DO-204AL |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 16V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1uA |
| Maximum Clamping Voltage | 28.8V |
| Maximum Peak Pulse Current | 17.6A |
| Minimum Breakdown Voltage | 17.8V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 500W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |