The SA33CA/TR8 is a DO-41 axial lead bi-directional diode from Microchip. It features a maximum reverse stand-off voltage of 33V, a maximum reverse leakage current of 1uA, and a maximum clamping voltage of 53.3V. The device can withstand a maximum peak pulse current of 9.4A and a peak pulse power dissipation of 500mW. It operates over a temperature range of -55C to 175C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip SA33CA/TR8 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DO-204-AL |
| Package/Case | DO-41 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 5.21(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 2.72(Max) |
| Package Diameter (mm) | 2.72(Max) |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | DO-204AL |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 33V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1uA |
| Maximum Clamping Voltage | 53.3V |
| Maximum Peak Pulse Current | 9.4A |
| Minimum Breakdown Voltage | 36.7V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 500W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Cage Code | 60991 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8541100080 |
| Schedule B | 8541100080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Microchip SA33CA/TR8 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.