The SEC1100-A5-02 is a QFN-16 packaged SPI/Serial/USB UART bridge IC from Microchip. It operates over a temperature range of 0°C to 70°C and is supplied with a voltage between 3V and 5.5V. The device is available in trays of 490 units and is not compliant with Reach SVHC regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | QFN |
| Interface | SPI, Serial, USB, UART |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Package Quantity | 490 |
| Packaging | Tray |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |