Microchip SMBG130CH/TR7 technical specifications.
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | DO-215-AA |
| Package/Case | DO-215AA |
| Package Description | SMD Plastic Package |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 4.57(Max) |
| Package Width (mm) | 3.94(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | DO-215AA |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 130V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1uA |
| Maximum Clamping Voltage | 231V |
| Maximum Peak Pulse Current | 2.6A |
| Minimum Breakdown Voltage | 144V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600W |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |