Microchip SMBG150CH/TR13 technical specifications.
| Jedec | DO-215AA |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 150V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1uA |
| Maximum Clamping Voltage | 268V |
| Maximum Peak Pulse Current | 2.2A |
| Minimum Breakdown Voltage | 167V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600W |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |