Microchip SMBG75AH/TR13 technical specifications.
| Jedec | DO-215AA |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 75V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1uA |
| Maximum Clamping Voltage | 121V |
| Maximum Peak Pulse Current | 4.9A |
| Minimum Breakdown Voltage | 83.3V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600W |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |