Microchip SMCJ60AHE3/TR13 technical specifications.
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | DO-214-AB |
| Package/Case | SMC |
| Package Description | SMD Plastic Package |
| Lead Shape | J-Lead |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 6.53 |
| Package Width (mm) | 5.97 |
| Package Height (mm) | 2.16 |
| Seated Plane Height (mm) | 2.16 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | DO-214AB |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 60V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1uA |
| Maximum Clamping Voltage | 96.8V |
| Maximum Peak Pulse Current | 15.5A |
| Minimum Breakdown Voltage | 66.7V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500W |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |