
This single bi-directional protection IC is packaged in a 2-pin SMCG lead-frame SMT package. It has a maximum reverse stand-off voltage of 64V and a minimum breakdown voltage of 71.1V. The device can withstand a maximum peak pulse current of 26.4A and a peak pulse power dissipation of 3000W. Operating temperature range is from -65°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip SMLG64C/TR13 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | DO-215-AB |
| Package/Case | SMCG |
| Package Description | SMD Plastic Package |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 7.11(Max) |
| Package Width (mm) | 6.22(Max) |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | DO-215AB |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 64V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 2uA |
| Maximum Clamping Voltage | 114V |
| Maximum Peak Pulse Current | 26.4A |
| Minimum Breakdown Voltage | 71.1V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 3000W |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Cage Code | 60991 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8541100080 |
| Schedule B | 8541100080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Microchip SMLG64C/TR13 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.