
Bi-directional TVS diode, single configuration, 3000W peak pulse power dissipation. Features 7.5V reverse stand-off voltage, 100µA maximum reverse leakage current, and 14.3V maximum clamping voltage. This surface mount component is housed in an SMC (DO-214AB) plastic package with J-lead configuration, measuring 6.53mm in length, 5.97mm in width, and 2.16mm in height. Operating temperature range spans from -65°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip SMLJ7.5CE3/TR13 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | DO-214-AB |
| Package/Case | SMC |
| Package Description | SMD Plastic Package |
| Lead Shape | J-Lead |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 6.53 |
| Package Width (mm) | 5.97 |
| Package Height (mm) | 2.16 |
| Seated Plane Height (mm) | 2.16 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | DO-214AB |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 7.5V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 100uA |
| Maximum Clamping Voltage | 14.3V |
| Maximum Peak Pulse Current | 209.8A |
| Minimum Breakdown Voltage | 8.33V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 3000W |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Cage Code | 60991 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8541100080 |
| Schedule B | 8541100080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Microchip SMLJ7.5CE3/TR13 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.