
RF/Microwave Narrow Band Medium Power Amplifier operating from 4.9 GHz to 5.8 GHz. Features 33dB power gain and a 3.3V operating supply voltage with a 400mA supply current. This amplifier is housed in a compact 3x3mm WQFN-16 package, measuring 0.75mm in height. Designed for a wide operating temperature range of -40°C to 85°C, it supports supply voltages from 2.7V to 4.2V. RoHS compliant and lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip SST11LP12-QCF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Amplifier Type | POWER |
| Package/Case | QFN |
| Frequency | 5.8GHz |
| Gain | 30dB |
| Height | 0.75mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3mm |
| Max Frequency | 5.8GHz |
| Min Frequency | 4.9GHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 4.2V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Frequency | 5.8 GHz |
| Operating Supply Current | 400mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Gain | 33dB |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 400mA |
| Width | 3mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip SST11LP12-QCF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.