
2Mb serial SPI flash memory with 8-bit data bus width and 18-bit address bus. Features 20ns access time, 20MHz maximum frequency, and operates from a 2.7V to 3.6V supply voltage. This surface mount component is packaged in a WSON-8 (PDSO8) and is RoHS compliant, suitable for commercial temperature ranges from 0°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip SST25VF020-20-4C-QAE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 20ns |
| Access Time-Max | 23ns |
| Address Bus Width | 18b |
| Data Bus Width | 8b |
| Density | 2Mb |
| Interface | SPI, Serial |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 2Mb |
| Memory Type | NAND, , FLASH |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Words | 256000 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 98 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SST25 |
| Supply Current | 10mA |
| Supply Voltage-Nom | 3.6V |
| Sync/Async | Synchronous |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Word Size | 8b |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip SST25VF020-20-4C-QAE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
