
The SST25VF020-20-4C-QAE-T is a 2Mb SPI NOR Flash Memory from Microchip, operating at a maximum frequency of 20MHz and a supply voltage of 3.3V. It features a surface mount package type of R-PDSO-N8 and is RoHS compliant. The memory has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of 0°C. It supports synchronous operation and has a supply current of 10mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip SST25VF020-20-4C-QAE-T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time-Max | 23ns |
| Address Bus Width | 18b |
| Data Bus Width | 8b |
| Density | 2Mb |
| Frequency | 20MHz |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 2Mb |
| Memory Type | NOR, , FLASH, Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Words | 256000 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SST25 |
| Supply Current | 10mA |
| Sync/Async | Synchronous |
| Word Size | 8b |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip SST25VF020-20-4C-QAE-T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
