
2Mb SPI serial flash memory with 256K x 8 organization. Features 80ns access time and an 8-bit data bus width. Operates from a 2.7V to 3.6V supply voltage with a nominal 3.3V. This NOR flash memory supports SPI interface and is housed in a lead-free SOIC package. Maximum operating frequency is 80MHz, with a commercial temperature grade.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip SST25VF020B-80-4C-SAE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 80ns |
| Access Time-Max | 6ns |
| Address Bus Width | 1b |
| Package/Case | SOIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Density | 2Mb |
| Height | 1.5mm |
| Interface | SPI, Serial |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5mm |
| Max Frequency | 80MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 2Mb |
| Memory Type | NOR, , FLASH, NAND |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Words | 256000 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 98 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | SST25 |
| Supply Current | 20mA |
| Supply Voltage-Nom | 3.6V |
| Sync/Async | Synchronous |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Width | 4mm |
| Word Size | 8b |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Microchip SST25VF020B-80-4C-SAE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
