
4Mb SPI Flash Memory, 512K x 8 organization, offering 80MHz maximum frequency and 8ns maximum access time. This non-volatile NOR Flash memory features an 8-bit data bus width and operates from a 2.7V to 3.6V supply voltage. Packaged in an SOIC case, it supports industrial temperature ranges from -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip SST25VF040B-80-4I-S2AE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time-Max | 8ns |
| Address Bus Width | 1b |
| Package/Case | SOIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Density | 4Mb |
| Frequency | 80MHz |
| Height | 1.91mm |
| Interface | SPI, Serial |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5.4mm |
| Max Frequency | 80MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 25mA |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 4Mb |
| Memory Type | NOR, , Non-Volatile, FLASH |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Words | 512000 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Organization | 512K x 8 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | SST25 |
| Supply Current | 20mA |
| Supply Voltage-Nom | 3.6V |
| Sync/Async | Synchronous |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Weight | 0.019048oz |
| Width | 5.4mm |
| Word Size | 8b |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Microchip SST25VF040B-80-4I-S2AE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
