Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip SST29VE512-200-4I-NHE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | PLCC |
| Pin Count | 32 |
| PCB | 32 |
| Package Length (mm) | 14.05(Max) |
| Package Width (mm) | 11.51(Max) |
| Package Height (mm) | 2.84(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | MS-016AE |
| Density | 512Kbit |
| Interface Type | Parallel |
| Maximum Access Time | 200ns |
| Organization | 64Kx8 |
| Maximum Operating Current | 15mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Density in Bits | 524288bit |
| Data Retention | 100(Min)Year |
| Hardware Data Protection | Yes |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Min Operating Supply Voltage | 2.7V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Programming Voltage | 2.7 to 3.6V |
| Cage Code | 60991 |
| HTS Code | 8542320051 |
| Schedule B | 8542320050 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
Download the complete datasheet for Microchip SST29VE512-200-4I-NHE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.