Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip SST37VF020-70-3C-WHE-T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TSOP |
| Pin Count | 32 |
| PCB | 32 |
| Package Length (mm) | 8.1(Max) |
| Package Width (mm) | 12.5(Max) |
| Package Height (mm) | 1.05(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Density | 2Mbit |
| Interface Type | Parallel |
| Maximum Operating Current | 12mA |
| Architecture | Non Sectored |
| Timing Type | Asynchronous |
| Maximum Access Time | 70ns |
| Number of Words | 256K |
| Boot Block | No |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Address Bus Width | 18bit |
| Number of Bits per Word | 8bit |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Cage Code | 60991 |
| HTS Code | 8542320071 |
| Schedule B | 8542320070 |
| ECCN | EAR99 |
Download the complete datasheet for Microchip SST37VF020-70-3C-WHE-T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.