The SST38VF6403B-70I/CD is a 64Mb parallel FLASH memory from Microchip, operating at 3.3V. It features a TFBGA-48 package and a temperature range of -40°C to 85°C. This device is RoHS compliant and suitable for use in a variety of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip SST38VF6403B-70I/CD datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Address Bus Width | 22b |
| Package/Case | TFBGA |
| Density | 64Mb |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Packaging | Tray |
| Page Size | 16B |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SST38 |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip SST38VF6403B-70I/CD to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
