
64Mb Parallel Flash Memory, 4M x 16 organization, featuring 90ns access time. This non-volatile NOR Flash IC operates with a 2.7V to 3.6V supply voltage, a nominal 3.3V, and a maximum supply current of 18mA. The component is housed in a 48-pin TFBGA package with dimensions of 6mm x 8mm and a 0.80mm pitch. It supports a 22-bit address bus and a 16-bit data bus, with an asynchronous interface.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip SST38VF6404-90-5C-B3KE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 90ns |
| Access Time-Max | 90ns |
| Address Bus Width | 22b |
| Package/Case | TFBGA |
| Data Bus Width | 16b |
| Density | 64Mb |
| Frequency | 5MHz |
| Height | 0.75mm |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Current | 18mA |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 64Mb |
| Memory Type | NOR, , Non-Volatile, FLASH |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Organization | 4M x 16 |
| Packaging | Tray |
| Page Size | 4Words |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | SST38 |
| Supply Current | 18mA |
| Supply Voltage-Nom | 3.6V |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Width | 6mm |
| Word Size | 16b |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip SST38VF6404-90-5C-B3KE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
