
2Mb NOR Flash memory with 70ns access time. Features an 8-bit data bus and 18-bit address bus, supporting 256K words. Operates from a 2.7V to 3.6V supply voltage, with a nominal 3.3V. Packaged in a TFBGA-48, this RoHS compliant component offers asynchronous parallel interface.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip SST39VF020-70-4C-B3KE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 70ns |
| Access Time-Max | 70ns |
| Address Bus Width | 18b |
| Package/Case | TFBGA |
| Data Bus Width | 8b |
| Density | 2Mb |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 2Mb |
| Memory Type | NOR, , Non-Volatile, FLASH |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Words | 256000 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 480 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SST39 MPF™ |
| Supply Current | 20mA |
| Supply Voltage-Nom | 5.5V |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Word Size | 8b |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip SST39VF020-70-4C-B3KE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.