64Mb NOR Flash memory with a 16-bit data bus width and 22-bit address bus width. Features 70ns access time and operates from a 2.7V to 3.6V supply voltage. This asynchronous memory component is housed in a TSOP package, measuring 18.5mm in length, 12.2mm in width, and 1.05mm in height. It offers a wide operating temperature range from -40°C to 85°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip SST39VF6401B-70-4I-EKE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 70ns |
| Access Time-Max | 70ns |
| Address Bus Width | 22b |
| Package/Case | TSOP |
| Data Bus Width | 16b |
| Density | 64Mb |
| Height | 1.05mm |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 18.5mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 64Mb |
| Memory Type | NOR, , FLASH |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 96 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SST39 MPF™ |
| Supply Current | 18mA |
| Supply Voltage-Nom | 3.6V |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Width | 12.2mm |
| Word Size | 16b |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip SST39VF6401B-70-4I-EKE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
