
8-bit microcontroller featuring 72KB Flash memory and 1KB RAM. Operates at a maximum frequency of 40MHz with an 8051 core architecture. Offers SPI, UART, USART, and EBI/EMI interfaces. Includes 36 I/Os, with 32 programmable, and 3 timers/counters. Packaged in a PLCC (LCC-44) for surface mounting, operating between 2.7V and 3.6V, and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip SST89E516RD2-40-C-NJE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | PLCC |
| Core Architecture | 8051 |
| Data Bus Width | 8b |
| Interface | SPI, UART, USART, EBI/EMI |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 40MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 72KB |
| Memory Type | EEPROM, , FLASH |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Power Dissipation | 1.5W |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 36 |
| Number of Programmable I/O | 32 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | External |
| Package Quantity | 26 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 1KB |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FlashFlex® |
| Watchdog Timer | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip SST89E516RD2-40-C-NJE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
