The Micron JS28F512P33TFA is a 512Mb non-volatile flash memory device with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It operates at a maximum supply voltage of 3.6V and a minimum supply voltage of 2.3V. The device has a supply current of 31mA and supports both asynchronous and synchronous interfaces. It is packaged in a TSOP package and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Micron JS28F512P33TFA technical specifications.
| Access Time | 105ns |
| Address Bus Width | 25b |
| Package/Case | TSOP |
| Density | 512Mb |
| Frequency | 40MHz |
| Interface | Serial, Parallel |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 512Mb |
| Memory Type | Non-Volatile, , FLASH, NOR |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Packaging | Tray |
| Page Size | 16Words |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Axcell™ |
| Supply Current | 31mA |
| Sync/Async | Asynchronous, Synchronous |
| Voltage | 2.3V |