The Micron JS28F640P30BF75A is a 64Mb non-volatile flash memory device with an access time of 75ns. It operates at a frequency of 40MHz and has a supply voltage of 1.7V. The device is packaged in a TSOP package and is available in a tray. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The Micron JS28F640P30BF75A is RoHS compliant and is part of the StrataFlash series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Micron JS28F640P30BF75A technical specifications.
| Access Time | 75ns |
| Access Time-Max | 75ns |
| Address Bus Width | 22b |
| Package/Case | TSOP |
| Density | 64Mb |
| Frequency | 40MHz |
| Interface | Serial, Parallel |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 2V |
| Memory Size | 64Mb |
| Memory Type | Non-Volatile, , FLASH, NOR |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Packaging | Tray |
| Page Size | 8Words |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | StrataFlash™ |
| Supply Current | 28mA |
| Sync/Async | Asynchronous, Synchronous |
| Voltage | 1.7V |