Micron M29F160FB55N3E2 technical specifications.
| Access Time | 55ns |
| Access Time-Max | 55ns |
| Package/Case | TSOP |
| Density | 16Mb |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 16Mb |
| Memory Type | Non-Volatile, , FLASH, NOR |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 20mA |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Voltage | 4.5V |