Micron M29F200BB45N1F technical specifications.
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SOP |
| Package/Case | TSOP |
| Package Description | Thin Small Outline Package |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 48 |
| PCB | 48 |
| Package Length (mm) | 12 |
| Package Width (mm) | 18.4 |
| Package Height (mm) | 1 |
| Seated Plane Height (mm) | 1.2(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 0.5 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Density | 2Mbit |
| Interface Type | Parallel |
| Maximum Operating Current | 20mA |
| Block Organization | Asymmetrical |
| Architecture | Sectored |
| Programming Voltage | 4.5 to 5.5V |
| Timing Type | Asynchronous |
| Maximum Access Time | 45ns |
| Number of Words | 256K/128K |
| Boot Block | Yes |
| Typical Operating Supply Voltage | 5V |
| Address Bus Width | 17bit |
| Location of Boot Block | Bottom |
| Number of Bits per Word | 8/16bit |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |