| Max Frequency | 667MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Memory Size | 1GB |
| Memory Type | DDR2 SDRAM, |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Socket |
| Number of Elements | 8 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |