Micron PC28F512G18FE technical specifications.
| Access Time | 96ns |
| Access Time-Max | 96ns |
| Address Bus Width | 1b |
| Package/Case | BGA |
| Density | 512Mb |
| Frequency | 133MHz |
| Height | 1.2mm |
| Interface | Parallel, Serial |
| Length | 10mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Voltage | 2V |
| Memory Size | 512Mb |
| Memory Type | Non-Volatile, , FLASH, NOR |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Packaging | Tray |
| Page Size | 16Words |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | StrataFlash™ |
| Supply Current | 46mA |
| Sync/Async | Asynchronous, Synchronous |
| Voltage | 1.7V |
| Width | 8mm |