Micron PC28F512P33EFA technical specifications.
| Access Time | 95ns |
| Access Time-Max | 95ns |
| Address Bus Width | 25b |
| Package/Case | BGA |
| Density | 512Mb |
| Frequency | 52MHz |
| Height | 1.2mm |
| Interface | Parallel, Serial |
| Length | 10.1mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 512Mb |
| Memory Type | Non-Volatile, , FLASH, NOR |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Packaging | Tray |
| Page Size | 16Words |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Axcell™ |
| Supply Current | 31mA |
| Sync/Async | Asynchronous, Synchronous |
| Voltage | 2.3V |
| Width | 8.1mm |