Micron PC28F640P33BF60D technical specifications.
| Access Time | 60ns |
| Access Time-Max | 60ns |
| Address Bus Width | 22b |
| Package/Case | TBGA |
| Density | 64Mb |
| Frequency | 52MHz |
| Interface | Serial, Parallel |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 64Mb |
| Memory Type | Non-Volatile, , FLASH, NOR |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Packaging | Tray |
| Page Size | 8Words |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 28mA |
| Sync/Async | Asynchronous, Synchronous |
| Voltage | 2.3V |