The 15KPA70CAE3/TR13 is a single Zener diode from Microsemi, packaged in a P-lead through-hole package. It has a reverse standoff voltage of 70V and can handle a peak pulse current of 132.9A with a peak pulse power of 1.5kW. The diode is RoHS compliant and has a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microsemi 15KPA70CAE3/TR13 technical specifications.
| Package/Case | P |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diode Type | ZENER |
| Min Breakdown Voltage | 78.2V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 132.9A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 70V |